Co to jest 5-HTP i jak działa?

5-HTP jest związkiem endogennym, który ulega samodzielnej syntezie przez organizm wykorzystując przy tym aminokwas egzogenny – tryptofan. Naturalnie występuje np. w nasionach fasoli czarnej. Aby utrzymywać odpowiedni poziom w organizmie, należy regularnie suplementować środki z zawartością 5-HTP lub dostarczać go wraz z pożywieniem. Głównym mechanizmem jego działania jest wzrost poziomu serotoniny w mózgu. Początkowo 5-HTP stosowany był jako naturalny antydepresant. Dziś spełnia swoją funkcję jako środek na bezsenność oraz zaburzenia związane z procesem zasypiania. Jest to produkt polecany dla osób posiadających problemy psychiczne oraz cierpiące na brak chęci do życia.

Zalety stosowania 5-HTP

Głównymi zaletami, które wynikają ze stosowania 5-HTP, są:

  • Ogólna poprawa samopoczucia;
  • Lepsza jakość snu;
  • Hamowanie apetytu.

Sprawdź więcej korzyści stosowania 5-HTP: https://www.muscle-zone.pl/blog/niezwykly-suplement-5-htp-i-jego-3-najwieksze-zalety/

5-HTP jest swego związkiem, który stał się prekursorem dla melatoniny i seratoniny. Pierwsza z substancji pomaga zapewnić zdrowszy i głębszy sen, który jest gwarancją wypoczynku organizmu. Seratonina ma natomiast wpływ na utrzymanie pozytywnego nastroju i ogólnego samopoczucia. Rezultaty wynikające z zażywania substancji 5-HTP są widoczne gołym okiem. Nie ma jednoznacznej zasady, w jaki sposób powinno się przyjmować tego typu substancję. Korzyści wynikające ze stosowania suplementacji tym związkiem jest zmniejszenie objawów depresji, jednakże nie ma na to jednoznacznych dowodów ani wystarczających badań klinicznych.

Ze względu na zwiększony poziom seratoniny, łaknienie organizmy ulega zmniejszeniu, a w szczególności jeśli chodzi o produkty z wysoką zawartością węglowodanów. Badania wykazują, że produkty z zawartością 5-HTP wykazują duży potencjał w przypadku hamowania apetytu. To korzystne rozwiązanie dla osób, które pragną schudnąć, lecz ćwiczenia nie przynoszą zamierzonych efektów.

Podczas kiedy przyjmuje się 5-HTP, organizm człowieka zmienia tę substancję w melatoninę. Dzięki temu można liczyć na spokojniejszy sen już po kilku pierwszych dawkach preparatu z tej kategorii suplementów. Ten związek endogenny może być sukcesywnie stosowany jako lek na bezsenność. Problemy z zasypianiem i złe samopoczucie po kuracji suplementami 5-HTP mogą odejść w zapomnienie bezpowrotnie.

Kiedy można stosować 5-HTP?

Substancję zawierającą 5-HTP można stosować wyłącznie jeśli nie występują żadne zaburzenia psychiczne uniemożliwiające kontrolowanie podejmowanych decyzji. Samowolne odstawienie leków antydepresyjnych na poczet suplementów tego typu nie jest dobrym pomysłem. Wcześniejsza konsultacja z lekarzem specjalistą pozwoli na bezpieczne przyjmowanie leków i suplementów bez ryzyka występowania niebezpiecznych skutków ubocznych. Niektórzy naukowcy twierdzą, że przyjmowanie 5-HTP w stanach depresyjnych, w niektórych przypadkach może powodować pogorszenie się samopoczucia.

Czy przyjmowanie 5-HTP jest bezpieczne?

Warto wiedzieć, że suplementacja tego typu preparatami jest bezpieczna pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim należy stosować się od dawek, jakie zaleca producent. Poprawa nastroju i zmniejszenie apetytu będzie możliwa tylko wtedy, kiedy zachowana zostanie też zbilansowana dieta, a produkt będzie przyjmowany regularnie.

Do działań niepożądanych można zaliczyć zgagę, bóle brzucha oraz w skrajnych przypadkach nudności. 5-HTP można kupić bez recepty, dlatego trzeba szczególnie uważać na metodę dawkowania. Dodatkowo w połączeniu z innymi lekami, produkt ten może generować uciążliwe skutki uboczne. Stosowanie leków na receptę z grupy SSRI może wykluczać daną osobę z możliwości wspomagania się takimi suplementami.

Czy warto przyjmować 5-HTP?

Zdecydowanie warto przyjmować suplement 5-HTP, gdyż może on pozytywnie wpłynąć na ogólne samopoczucie człowieka, lepszy sen i koncentrację. Dodatkowo wspomaga odchudzanie, dzięki czemu jest wyrobem, po który sięga coraz większa liczba osób. Trzeba jednak stosować się do zaleceń producenta, lekarzy oraz nie łączyć suplementów
z lekami, w które substancja może wchodzić w niepożądane reakcje. Wybierając 5-HTP według opinii konsumentów
i specjalistów, można też wspomóc się w walce z depresją i złym samopoczuciem.